Най-доброто от астомските блогове през май [2026]

Май е месец на дългите дни, спонтанните пътешествия и първите истински летни емоции. Докато природата е в разцвет, а календарът постепенно се запълва с планове за ваканции, астомските блогове отново ни вдъхновиха с интересни разкази, полезни съвети и красиви дестинации. Събрахме най-любопитните истории от май, приятно четене и много вдъхновение за следващото ви пътуване!

Връх Грохотен и оброците над Своге

От Ели Иванова, Друми в думи

Връх Грохотен край Своге е чудесен избор за еднодневна разходка. Намира се в Понор планина и е висок 1052 метра. Макар върхът да е скалист и частично обрасъл, от северната му страна се разкрива впечатляваща панорама към Искърския пролом и околните склонове.

Изкачването не е особено трудно, с изключение на последния по-скалист участък. За по-спокойна разходка може да се стигне само до просторната поляна под върха, която е подходящо място за пикник и почивка сред природата.

По маршрута и в близост може да се видят 5 впечатляващи оброка.

Вижте повече тук.


Еднодневна екскурзия до замъка Нойшванщайн: Практичен пътеводител с влак

От Христина, CheckinAway

Малко места в Германия са толкова разпознаваеми, колкото замъкът Нойшванщайн. Издигащ се величествено над горите и езерата на Бавария, с Алпите като красив фон, той е от онези места, които изглеждат почти нереални, когато ги видите на живо за първи път.

Планирате самостоятелна еднодневна екскурзия до Нойшванщайн? В тази статия споделяме нашия личен опит от посещението с влак през Бавария, включително полезни съвети за транспорта, какво да очаквате от прочутия мост Мариенбрюке (Mary’s Bridge), какво да видите във Фюсен и какво бихме направили по различен начин при следващо посещение.

Вижте повече тук.


Екопътека “В царството на зелениката” в Странджа

От Кирил, Искам да летя

Само на час и петнадесет минути с кола от Бургас, в сърцето на Странджа планина се намира екопътеката „В царството на зелениката“. Екопътеката е прекрасно решение за бягство сред природата. Възможност да се потопиш в прохладата и тишината на вековната дъбово-букова гора, в основата на която се е развихрила вечно зелената и уникална за Европа Странджанска зеленика. Тя може да превърне вашата разходка по маршрута на екопътеката в розово-лилаво пиршество за сетивата, ако я посетите в периода от средата на месец май до средата на месец юни.

Вижте повече тук.


Пътеводител за Стария град на Созопол

От Стеф, Kiss My Backpack

В този подробен пътеводител за Стария град на Созопол, Kiss My Backpack отвежда читателите отвъд стандартния списък със забележителности и ги запознава с историята, културата и атмосферата на един от най-старите градове по българското Черноморие. Статията съчетава практическа туристическа информация с разбираеми обяснения за археологическите обекти, църквите, музеите и местните забележителности, което я прави особено полезна за хора, които посещават Созопол за първи път и искат да разберат какво всъщност виждат.

Вижте повече тук.


Очаквайте рубриката „Най-доброто“ и през следващия месец.

До нови срещи!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *